Ara Tatil İçin 4 Öneri

Sevgili ebeveynler, ilk ara tatil daha önceki yıllarda deneyimlemediğiniz kadar erken bir şekilde kapınızı çaldı. Bu çocuklar için de sizin için de yeni bir deneyim olacak. Bu tatili verimli bir şeklide değerlendirmek ve mevcut kaygılarınızdan kurtulmak üzere sizi aşağıdaki adımları takip etmeye davet ediyoruz.

1- Tatil Haftası İçin Gerçekçi bir Program Yaparak Başlayın!

Kendi şartlarınızı göz önünde bulundurmak ve zorlamamaktır. Bir hafta boyunca çocuğunuzla birlikte neler yapabilirsiniz? Çalışmak zorundaysanız, çocukla bu süre zarfında kim ilgilenecek? (Aile büyükleri, kış okulu, profesyonel bakım desteği gibi)

Bu adımı ebeveynler olarak baş başa ve iş birliği içinde gerçekleştirin.

2- Çocuğunuza Önceden Bilgilendirme Yaparak Duruma Hazırlayın.

Bu adım mevcut taslak planla ilgili çocuğu bilgilendirmek, ona uygun olup olmadığını sormaktır. Mümkünse alternatifler çocuğun fikirlerine göre seçilebilir. Örneğin “Anneannende mi vakit geçirmek istersin yoksa babaannende mi?” gibi tercihler sunabilirsiniz.

Bu konuda alınan net bir karar varsa ve alternatif geliştirilmesi mümkün değilse çocuğa mevcut plan mümkün olduğunca heyecan uyandıracak biçimde ifade edilmelidir.

“Senin için muhteşem bir kış okulu bulduk, yeni arkadaşlar edinecek olmak harika hissettirecektir, ben bile çok heyecanlandım. Sen ne dersin?” gibi.

Çocuklar sizdeki heyecana katılırlar. Ancak unutmayın ki kaygı ve paniği de hissederler.

3- Ödevlerin Paniğe Dönüşmesini Engelleyin ve Düzenli Kitap okuma saatleri belirleyin.

Şüphesiz bu bir haftada birçok öğrenci ödev yapmak zorunda olacak. Son güne bırakılan ödevler ise yapılmayan süre içinde de, yapılacak zaman geldiğinde de stres yaratır. Stres ise öğrenmeyi zayıflatan, mevcut andan keyif almamızı engelleyen bir haldir. Bu sebeple tatilin ilk günü ödevlerin tamamına bakıp çocuğunuzun günlük bir ödev planlaması yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Sorumluluğun tamamını almayın ama ona yol gösterin. Günlük ödev sürecini takip edin ve eksik yerlerde yine destekleyin. Bu şekilde çocuğunuz hem özgüvenli bir şekilde sürecin sorumluluğunu alabilir hem de yalnız olmadığını hisseder.

Ayrıca eksik konuları nasıl daha eğlenceli hale getirebileceği konusunda iletişim kurun.

4- Doğa, sanat, spor gibi sosyal etkinliklere de vakit ayırmayı unutmayın.


Çocuklar okulda çoğunlukla kapalı yerlerde vakit geçirirler. Madem bu bir tatil, yapabilecekleri en güzel şey de dışarıda daha çok vakit geçirmek olacaktır. Hava nasıl olursa olsun, günün hangi saati olursa olsun çocuğunuzla yürüyüş yapın. Yaprakları inceleyebilir, mevsimler hakkında konuşabilir, kırılmış dalları toplayarak evde dekoratif bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu hem size hem çocuğunuza iyi gelecektir.

Ayrıca sosyal faaliyetler çocuğunuzun özgüvenini, sosyal becerilerini ve kendini ifade etme becerisini geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir