Öfke Kontrol Problemi

Öfke her sağlıklı insanın yaşayabileceği doğal bir duygudur. Önemli olan bu öfkeyi doğru bir şekilde yansıtmaktır. Yani asıl problem öfkelenmek değil öfkeyi sağlıksız yansıtmaktır. İnsanlar genellikle çözemediği bir problemle karşılaştığında, karşısında otorite figürleri olduğunda öfkelenir. Bu gibi durumlarda öfkelenip bunu içinde tutup sonradan yansıttığında ise bahsettiğim sağlıksız öfke yansıtma sorunu ortaya çıkar. Bu sorunu çözmenin bir kaç yolundan sizlere yazımın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim. Fakat öfke yönetimini önerdiğim çözümlere rağmen yapamıyorsanız, konu ile alakalı bir uzmandan destek almak en mantıklı çözüm olacaktır.

Öfke Kontrolü

Türk dil kurumu öfkeyi “Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık, hışım, hiddet, gazap” olarak tanımlamış. Tanımdan da anlayacağınız üzere öfkeyiöfke kontrol problemi bilinçsizce yansıtma işi oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple öfke kontrolünü doğru yapmak insan ilişkilerinde oldukça önemlidir. Bir çok kişi bu problemi çözebileceğini düşünmüyor. Aslında bu gibi durumlarda uygulanabilecek bir kaç taktik bulunuyor. Bunun için çaba sarfetmek öfke kontrolü ihtiyacı olan bireyler için ilk aşama. Gelin bu aşamada izleyebileceğiniz yollara bir göz atalım.

Öfkemi Nasıl Kontrol Ederim?

Öncelikle öfkenizi kontrol etmenin önemini anladığınızdan emin olmak isterim. Eğer kişi sağlıklı bir kontrol işlemi gerçekleştiremiyor ise bu durum çevresine ve kendine zarar vermesine yol açar. Doğru yansıtılmayan öfke kişide depresyona, yüksek tansiyona ve bazı psikosomatik hastalıklara (ülser , allerji vb.) sebep olabilir. İşte sizin için derlediğim öfkeyi kontrol etme adımları;

  • Derin derin nefes alıp verme
  • Kendini sakinleştirmek ve aklındakileri doğru ifade etmek için telkin etme
  • O an öfkenizi kontrol edebileceğinize inanmak
  • İletişim esnasında öfkelenme durumu genelde sağlıksız iletişim ve önyargılardan kaynaklanmaktadır, ön yargılarınızdan kurtulup sağlıklı iletişim yolları aramak
  • Neden öfkelendiğinizin farkında olmak ve bu durumlarda daha temkinli davranmak
  • Öfkelendiğiniz durumların farkında olduktan sonra bunları değiştirip değiştiremeyeceğinizi araştırmak
  • Sizi öfkelendiren ve hayatınızda değiştirebileceğiniz şeylerden uzak durmak(Örn; Trafik)
  • Öfkelendiğiniz anda bu öfkeyi bastırmamak fakat kendinizi doğru bir şekilde ifade etmek daha sonra bu öfkeyi başkasına yansıtmamanıza yardımcı olacaktır.

İskenderun Psikologlarından birisi olarak bu konuda sizlere faydalı olmaya çalıştım. Umarım öfkenizi bu yöntemlerle kontrol edebilirsiniz. Yazımın başında da bahsettiğim üzere öfkeyi kontrol etme yöntemleri ile bunu gerçekleştiremiyorsanız bir uzmandan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir