Sınav Kaygısı ile Baş Etmenin Yolları

Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav durumlarında yaşadığı korku, gerilim, sıkıntı gibi koruyucu tepkidir. Denetim dışına çıktığında bireyin yaşamsal işlevselliğini aksattığından problem halini alır. Sınav kaygısıyla ilgili belirtiler genellikle iki türdür: Duygusal ve Fiziksel.

Fiziksel belirtiler ise kalp atışlarının hızlanması, mide bulantısı, titreme, deri gerginliğinin artması kasılma, baş, göğüs ve sırt ağrısı veya aşırı terleme şeklinde ortaya çıkabilir. Duygusal belirtiler; panik hissi, sinirli olma, ağlama, aşırı engellenmişlik hissi, şaşkınlık, unutkanlık, korku, olumsuz düşünceler ve depresyon şeklinde sıralanabilir. Bu yazımda anlattıklarım bu problem hakkında genel bir bilgi alabilmeniz içindir. Eğer bu problemi yaşadığınız düşünüyorsanız iskenderun psikolog ofisimize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

sınav kaygısını yenmeyi motive edici söz

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Sınav kaygısıyla baş etmek için ilk adım ; sınav kaygısının nerede, neden ve hangi durumda ortaya çıktığını belirlemek.  

Sınav kaygısının en basit başlıca sebebi, sınava yeterince hazırlanmamak. Sınava gerektiği şekilde hazırlanmadığınızı bilmek, yüksek derecede stres ve kaygı hissetmenize neden olabilir. Dolayısıyla bu durumdaki çözüm gayet açıktır. Sınava çalışmak ve hissettiğiniz kaygıyı azaltacak çalışma stratejilerini kullanmaktır. Bu sayede, bir sonraki sınavda yapmanız gerekenleri yapmış olduğunuz için sınav kaygısıyla baş etmeniz daha kolay olacaktır. Bu tür sınav kaygısı oldukça yaygındır ve genelde çok çabuk bir şekilde üstesinden gelinebilir.

Bunun dışında daha zor aşabileceğimiz türden bir sınav kaygısı yaşıyor olabiliriz. Sınav kaygısının diğer sebepleri başarısızlık korkusu, çaresizlik hissi veya kendi değerimizi sınavdan alacağımız notla ölçüyor olabiliriz. Bunlar en yaygın sınav kaygısı sebeplerindendir. Öncelikle neden sınav kaygısı yaşadığınızı belirlerseniz kaygıyla baş etmekte kolaylaşır. Kendimizi keşfeder ve anlamlandırmaya başlarız.

Sınav kaygısıyla baş etmek için birkaç öneri;

  • Sınava iyi hazırlanın. Bilgilerinizden emin olun.
  • Konuları tekrar edin. Çalışmalarınızı zamana yayın.
  • Sınavdan hemen önce arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmayın.
  • Sınavın yapılacağı yere erken gidin.
  • Sınav esnasında orta düzeyde gergin olmak iyidir. Derin nefes alıp, yavaşça soruları okumaya başlayın.
  • Cevap veremediğiniz soruları atlayın. Fazla vakit harcamayın. Eğer zamanınız kalırsa en son tekrar dönersiniz.
  • Sınavdan önce doğru nefes alma tekniklerini ve gevşeme egzersizlerini psikoloğunuzdan öğrenin.

Eğer hala baş edemediğiniz bir sınav kaygınız varsa destek almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir